Almanya Kolay Vize Başvurusu

Almanya Kolay Vize Başvurusu

Almanya’dan hızlı vize almak için başvuru sürecinde bazı kritik noktalara dikkat etmek gerekir. Resmi adı Almanya Federal Cumhuriyeti olan bu ülke Orta Avrupa’da bulunur. Almanya’da 14 eyalet ve 2 serbest şehir bulunduğundan seyahatlerde bazı ülkeler için vize şartı vardır. Dünya genelinde ABD’den sonra en fazla göç alan ikinci ülke olan Almanya nüfusu 85 milyondan fazladır. Almanya kolay vize başvurusu yapmak için bilmeniz gereken tüm detaylı bilgilere bu yazımızdan göz atabilirsiniz.

Almanya Vize Başvurusu 

Almanya vizesi almak, bu ülkeye seyahat edecek bordo pasaport sahipleri için önemlidir. Schengen bölgesinde yer alan Almanya umuma mahsus yani bordo pasaport sahiplerinin ülkeye girmesi için vize talep eder. Öte yandan Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) Pasaport ve Diplomatik (Siyah) Pasaport sahiplerinin 180 gün içerisinde 90 gün kadarlık bir sürede Almanya’ya vizesiz giriş yapma hakları vardır. Schengen vizesi olanlar ise ayrıca Almanya vizesi almadan ülkede seyahat edebilir.

FİRMA PLATFORMU

Almanya Vize Türleri

Almanya vize çeşitleri ülkede konaklama yapılacak süreye bağlı olarak farklı kategorilerde değerlendirilir. Genel başlık altında Almanya vize türleri C tipi ve D tipi olmak üzere ikiye ayrılır:

 • Almanya Kısa Süreli Vize (C Tipi Vize): Almanya’da 90 günden daha az süreyle bulunma durumunda talep edilen vize türüdür. Bunun içinde Almanya Turistik Vizesi, Ticari Vizesi ve Aile Ziyareti Vizesi yer alır. 
 • Almanya Uzun Süreli Ulusal Vize (D Tipi): Almanya’da 90 günden fazla kalacak kişilerin alması gereken vize türüdür. Almanya’da ikamet izni veren D tipi vize kapsamında Almanya Aile Birleşimi Vizesi, Erasmus Vizesi ve Çalışma Vizesi bulunur.

Almanya Seyahat Amacına Göre Vize Çeşitleri 

Almanya’da seyahat amaçlı vize çeşitleri, ülkeye ne için gireceğinize bağlı olarak değişiklik gösterir. Almanya, Avrupa Birliği’ne bağlı bir Schengen ülkesi olduğu için seyahatlerde bordo pasaport sahiplerinden vize talep edilir. Almanya’dan vize başvurusunda seyahat amacına en uygun vize türüne başvuru yapmak süreci daha kolay hale getirir. Bu nedenle Almanya’ya ne amaçlı seyahat edeceğinizi iyi belirlemeli ve buna uygun vize türü için resmi başvuru yapmalısınız. Almanya seyahat amacına göre vize çeşitleri şunlardır: 

 • Almanya Turistik Vize: Adından anlaşılacağı üzere gezi amacıyla Almanya’ya seyahat edecek kişilerden talep edilen vize türüdür. 
 • Almanya Ticari Vize: İş seyahati veya fuar ziyareti gibi nedenlerle başvuranlardan talep edilir. 
 • Almanya Aile Ziyareti Vizesi: Almanya’da yaşayan ailesi veya yakınlarını görmek için gideceklerin alması gereken vizedir. 
 • Almanya Transit Vize: Almanya’da aktarma yapacaklardan talep edilen A tipi vize türüdür. 
 • Almanya Aile Birleşimi Vizesi: Türkiye’de yaşayan Türk vatandaşların Almanya’da yaşayan ailelerinin yanına taşınırken bu vize talep edilir. 
 • Almanya Erasmus Vizesi: Belirli süreliğine öğrenci değişimi programlarına dahil olanların Almanya’ya girişte alması gereken vizedir. 
 • Almanya Yatırımcı Vizesi: Almanya’da iş kurmak veya yatırım yaprak oturum izni almak isteyen girişimcilerin alması gereken vize türüdür.
 • Almanya Dil Okulu Vizesi: Dil eğitiminin 90 günden kısa olması halinde Schengen vizesi, 90 günden uzun olması halinde ise Almanya Dil Okulu Vizesi şarttır. 
 • Almanya Çalışma Vizesi: Çifte vatandaşlıkları olmayıp Almanya’da çalışmak için firmalarla anlaşan işçilerin alması gereken vize türüdür. 
 • Almanya Şoför Vizesi: Almanya’da tır şoförü olarak çalışanların lojistik amaçlı ülkeye girişte alması gereken vizedir. 
 • Almanya Kültürel ve Sportif Etkinlik Vizesi: Almanya’da yapılacak maçlar, konserler, tiyatro ve benzeri etkinlikler için ülkeye girecek kişilerden talep edilen vize türüdür. 

Almanya Vize Başvurusu Nasıl Yapılır?

Almanya vizesi almak için başvuru yaparken uzun süreli konaklama için Almanya Konsolosluk ya da Büyükelçiliği’ne yapılır. Kısa süreli vize talep edilecekse kurumun belirlediği randevu merkezleri tercih edilmelidir. Almanya vize randevusu alırken mutlaka başvuru süresi dikkate alınmalıdır. Yoğun zamanlarda başvurunun sonuçlanması uzun sürebileceği için mağduriyet yaşamamak adına erkenden başvuru işlemlerini tamamlamak önemlidir. Almanya vize başvurusunda seyahatten en az 1 – 3 ay öncesinde başvuru işlemlerini başlatmakta fayda vardır. 

Almanya Vizesi İçin Gerekli Evraklar 

Almanya vizesi almak için gerekli belgeler, başvuru yapılan vize türüne bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Örneğin Almanya aile ziyaret vizesi alınacaksa, ülkede bulunan yakınların davetiye veya dilekçesi ibraz edilmelidir. Vize başvurusunda randevu almadan önce bu belgeleri eksiksiz olarak tamamlamış olmak önemlidir. Almanya vizesi çıkartmak için gerekli belgeler arasında şunlar yer alır: 

 • Vize başvuru formu (Türkçe ve Almanca hazırlanmalı)
 • Vize talep dilekçesi 
 • Seyahat bitiş tarihinden sonra 3 ay daha geçerli pasaport 
 • TC nüfus cüzdanı fotokopisi 
 • Ekonomik durumu gösteren belgeler (Maaş bordrosu, banka hesabı, tapu ruhsat)
 • Sigortalı çalışılan kuruma dair belgeler
 • İşverenler için vergi levhası ve imza sirküleri 
 • 30 bin EUR teminatlı seyahat sağlık sigortası 
 • Seyahat belgeleri ve kalınacak yeri gösteren belge 
 • Vize sona erdiğinde Türkiye’ye geri dönüş yapacağını ispatlayan belgeler

Almanya vizesinin türüne bağlı olarak bu belgelere ek bazı evraklar talep edilebilir. Örneğin Erasmus gibi öğrenci değişim programlarına katılacak kişiler öğrenci belgesi, diploma ve eğitim masraflarının karşılanacağına dair teminat belgelerini göstermelidir. Almanya çalışma vizesi alınacaksa firmadaki görevini gösteren belge ve Almanya’daki firmanın izin yazısı talep edilir. 

Almanya Vizesi Ne Zaman Çıkar?

Almanya vize sonucu, resmi başvuru yaptıktan 7 – 15 iş günü içinde sonuçlanır. Konsolosluğun veya vize başvuru merkezinin yoğun olmadığı dönemlerde Almanya vizesi ortalama 7 günde sonuçlanır. Almanya kolay vize başvurusu yaparken konsolosluğun resmi tatil günlerine dikkat edilmelidir. Resmi tatillerde veya yaz sezonunda yoğunluk olan dönemlerde başvuru sonucu daha uzun sürebilir. Bu yazımızdaki bilgileri dikkate alarak Almanya vize başvurunuzu sorunsuz bir şekilde tamamlayabilirsiniz.

 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir