Amazon’da Nasıl Satıcı Olunur?

Amazon’da Nasıl Satıcı Olunur?

Amazon’da satış yapmak için gerekli bazı kriterler vardır. Dünyanın en popüler e-ticaret platformlarından biri olan Amazon farklı kategorilerde ürünleri içeriyor. Amazon’da hemen hemen her şeyi satın alabilir veya satabilirsiniz. Geçen senenin istatistiklerine göre Amazon dünya çapında 10 milyona yakın satıcıya sahiptir. Günde yaklaşık 1.6 milyon paketli ürün satılan bu platform son derece aktiftir. Eğer Amazon’da satış yapmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken bazı detaylar vardır. Amazon’da satıcı olmak için öncelikle gerekli belgeleri hazırlamanız tavsiye edilir.

Amazon’da Online Satış Yapma 

Amazon’da online satış hesabı açıp ürün satmak sanıldığından çok daha kolaydır. İlk başta zor ve anlaşılmaz görünse de hemen hemen herkes Amazon’da satış yapabilir. Amazon’da satış yapmaya başlamak için küçük bir sermayeye sahip olmanız yeterlidir. Bunun dışında Amazon’da yasal bir şekilde satış yapabilmek için bazı evraklar gereklidir.

Amazon’da Satış Yapmak İçin Gerekli Belgeler 

Amazon’da satış için gerekli evraklar arasında her ticari işletmenin veya bireysel satıcının bilgileri bulunur. Amazon’da satış hesabı oluşturup ticari faaliyetlerde kullanabilmek için şu bilgilere ihtiyaç duyulur:

 • Güncel kredi kartı 
 • Şirket telefon numarası 
 • Sicil numarası 
 • Vergi numarası 
 • Şirketin açık adresi 
 • İşletme türüyle ilgili detaylı bilgi 
 • Amazon hesabı için kimlik bilgileri 
 • Amazon hesabı için telefon bilgileri 
 • Hesap sahibinin doğum tarihi 
 • Amazon satışından gelen paranın yatırılacağı banka hesap numarası 

Bu bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde hazırladıktan sonra sadece birkaç dakika içinde Amazon satış hesabı açabilirsiniz. Amazon’da satışlara sorunsuz bir şekilde başlamak için 6 aşamalı süreci sırasıyla tamamlamak gerekir.

FİRMA PLATFORMU

Amazon’da Satış Nasıl Yapılır?

Amazon’da satış yapmak için ilk olarak Seller Central adı verilen bir platformda satış hesabı açmak gerekir. Daha sonra sermayedarlar Amazon’da satış yapmak için gerekli belgeleri bu hesaba yüklemelidir. Hesap oluşturulduktan sonra satışlara başlamak için ürünlerin listelenmesi ve fotoğraflı bir şekilde sunulması gerekir. Amazon ürün envanteri listelendikten sonra satış yapmaya başlayabilirsiniz. 

Amazon’da siparişi müşteriye gönderip bir sonraki aşamada ödemenizi alabilirsiniz. Bu adımların her biri kendi alanında alt adımlara bölünür. Amazon’da satış yapmaya başlamak son derece basit olup gerekli yönlendirmeleri şirketin web sitesinde bulabilirsiniz. Böylelikle dünyanın en büyük dijital pazaryerlerinden birinde hızlı ve eğlenceli bir şekilde satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Amazon’da Satılacak Ürün Seçimi 

Amazon ürün listesi üzerinde hesapta satılacak tüm ürünler açık bir şekilde listelenmelidir. Ancak bundan önce Amazon’da satış yapmaya başlamadan evvel satacağınız ürünleri doğru seçmeniz gerekir. Küçük işletmeye sahipseniz perakende tedarik ettiğiniz ürünleri Amazon üzerinden satabilirsiniz. Ancak e-ticaret alanına sıfırdan başlıyorsanız satmak için bazı ürünleri seçmeniz gerekir. Bir ürün seçmek için Amazon’da neyin iyi sattığını ve trendleri yakından takip etmeniz tavsiye edilir. Amazon’da en çok satan popüler ürünleri bulmak için güvenilir kaynakları kullanıp sermayenizi bu alanlara yöneltebilirsiniz.

Amazon’da Satış İçin Tedarikçi Bulma

Amazon’da satış yapmak için tedarikçi bulmak konusunda dikkat etmeniz gereken bazı adımlar vardır. Küçük işletmeler zaten tedarikçilere sahip olduğu için bu konuda sorun çekmezler fakat yeni başlayanlar mutlaka bu adıma önem vermelidir. Amazon satışlarında başarılı bir tedarikçi bulmak satışlarda sorun yaşamamak açısından büyük önem taşır. 

Alibaba, denizaşırı bir tedarikçi olarak muhteşem bir kaynaktır. Bu platform üzerinden yüzlerce farklı toptancıya çok kolay biçimde ulaşabilirsiniz. Amazon ürün tedarikçileri için her zaman ticaret güvencesi olan altın tedarikçi veya değerlendirilen tedarikçi sertifikası olan yerleri seçmeniz tavsiye edilir. Satmak istediğiniz ürünlerin toptancılarını bulmak için Google gibi arama motorlarını kullanabilirsiniz.

Amazon’da Satıcı Hesabı Oluşturma 

Amazon satış hesabı açma sürecinde 3 farklı yöntemi kullanabilirsiniz. Bunlardan ilki sell.amazon.com web adresinde “Selling on Amazon” bağlantısıdır. Bu kutuya tıklayarak Amazon’da satış hesabı açmanın en kolay yoluna ulaşabilirsiniz. Bir diğer aşama veya yöntem ise sellercentral.amazon.com adresidir. Bu web sitenin ana sayfasında sol alt köşede bulunan “Selling on Amazon” seçeneği üzerinden kısa sürede satış hesabı oluşturabilirsiniz. Son olarak Amazon’un resmi web sitesinde “Sell” düğmesine tıklayarak da süreci başlatabilirsiniz. 

Amazon’da kayıt işlemi ortalama 1 saatten kısa sürede tamamlanabilir. Satıcı hesabı oluşturma sürecine başlamadan önce yasal işletme adı, adresi ve iletişim bilgilerini hazırlayın. Geçerli bir fatura adresine sahip uluslararası bağlantısı olan kredi kartı kullanın. Kayı işleminde güncel kullandığınız bir telefon numarasını yazmayı unutmayın. Ayrıca SGK numarası veya şirketin vergi kimlik numarası gibi bilgileri hazır bulundurun.

Amazon Satış Hesabı Ayarları 

Amazon satış hesabı açma ayarları üzerinde oturum açma koşullarını değiştirebilirsiniz. Bu şamada yapılandırmanız gereken ayarlardan bazıları şunlardır:

 • Amazon account information: İşletme bilgilerini doğrulamayı sağlar. 
 • Amazon notification preferences: Hangi e-postaları alacağınızı düzenler. 
 • Amazon shipping settings: Satış hesabında siparişlerin hızlı ve ucuza teslim edilmesini ayarlar. 
 • Amazon tax settings: Satış vergisini tedarikçiye göre düzenler. 
 • Personel information: Satış hesabında kişisel bilgileri düzenler. 

Amazon’da Ürünleri Listeleme 

Amazon satış ürünleri listeleme işlemi profili oluşturduktan sonra çok kısa sürede tamamlanabilr. Amazon mağazaları, ürün sayfalarını oluşturmaya ve yönetmeye olanak tanır. İlk ürün detay sayfası hazır olduğunda “Seller Central” kısmından “Add an Item” butonuna tıklanması yeterlidir. Daha sonra yeni bir ayrıntı sayfası açıp ürünle ilgili önceden girişmiş bilgi olup olmadığına Amazon’un kataloğundan bakın. Ürünü ve kategorisini seçtikten sonra “Create New Product” diyerek satacağınız ürünleri listenize ekleyin. Amazon’da satış yaparken daha başarılı sonuçlara ulaşmak için ürünlerin detaylı fotoğraf ve yazılı bilgileri olmasına özen gösterin. Bu sayede Amazon’da satıcı olmak konusunda gerekli ilk adımları tamamlayıp dünyanın dört bir yanına satış yapabilirsiniz.

 

İlgili Makaleler


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir